Filmy a seriály natáčené v Kladském pomezí

Božena (TV seriál)

TV seriál mapující dospívání i dospělost Boženy Němcové vznikl jako připomínka 200. výročí narození slavné spisovatelky.

V Novém Městě nad Metují prochází Božena Němcová (Aňa Geislerová) se svým manželem Josefem Němcem (Jan Hájek) renesančním podloubím na náměstí. V Jaroměři se natáčel pohřeb Karla Havlíčka Borovského. Scény z dospívání Boženy Němcové (tentokrát Anna Kameníková) se natáčely v Babiččině údolí u České Skalice. Zdroj: Česká televize

Musíme si pomáhat

Velmi úspěšná komedie Musíme si pomáhat je pohledem tvůrců, kteří se dívají na tragické období českých dějin s odstupem, s komediální nadsázkou i s porozuměním pro lidskou slabost. Film pojednává o maloměstském úředníkovi Josefu Čížkovi, jenž pod tlakem okolností schovává ve svém bytě mladého židovského uprchlíka. Jeho situaci mu komplikuje čechoněmecký kolaborant Prohaska nadbíhající jeho půvabné ženě Marii.

Místy film vychází ze skutečných příběhů, které se odehrály během protektorátu. Natáčelo se v několika ulicích v Josefově poblíž Masarykova náměstí, v mateřské škole v Jaroměři, která představovala vilu židovské rodiny Vínerů a v neposlední řadě v Bartoňově útulně v Pekle u Nového Města nad Metují, kam Horst vyvezl Marii na výlet do letní restaurace.
Zdroj: Česká televize

Babička

Asi každý návštěvník Babiččina údolí si při pohledu na Staré bělidlo představoval netrpělivé Proškovy děti čekající na příjezd své babičky, která si nejen je, ale i všechny sousedy získala svojí laskavostí a moudrostí. Filmem se prolínají také příběhy šílené Viktorky, Kristly a jejího Jakuba, paní kněžny a její schovanky Hortensie, a také chudáka Kudrny.

Snad nejslavnější dílo naší spisovatelky Boženy Němcové bylo zfilmováno celkem třikrát. Poprvé se záběry z Babiččina údolí objevily ve vůbec prvním němém černobílém filmovém zpracování Babičky v roce 1921. Další černobílou verzí byla Babička z roku 1940, a nakonec vznikl  v roce 1971 dvoudílný barevný film se záběry z Babiččina údolí a ratibořického zámku. Dalšími místy natáčení bylo Nové Město nad Metují a Jaroměř, když babička vzpomíná na svého Jiřího a v neposlední řadě Havlovice se scénou, kde Barunka s babičkou přihlížejí odvodu Jakuba na vojnu.
Zdroj: Česká televize

F. L. Věk

  • Československo, 1971, 13 x 53 min
  • Režie: František Filip
  • Hrají: Radoslav Brzobohatý, Jan Pivec, Antonie Hegerlíková, Jaroslav Marvan, Václav Voska, Zdeněk Kryzánek, Radovan Lukavský, Vladimír Šmeral, Jan Tříska, Eva Vosková, Jiřina Štěpničková, Dana Medřická, Jana Brejchová, Gabriela Vránová, Jiřina Bohdalová, Martin Růžek, Karel Höger, Zdeněk Řehoř, Eduard Cupák, Josef Kemr, Květa Fialová, Stella Zázvorková a další
Třináctidílný seriál pojednává o osudech dvou českých vlastenců Františka Heka – Věka a Václava Tháma z doby národního obrození, významného historického období českého národa. Zatímco Věk intenzivně pracuje pro národní věc při zděděném povolání kupce na českém venkově, Thám si klade vyšší úkoly, odejde z občanského povolání ke kočujícím divadelním společnostem.

Seriál se točil na nejrůznějších místech republiky včetně několika míst Kladského pomezí. Známými scénami jsou například ty, jak mladý František doma o prázdninách chytá raky v potoku v Machově u domu č. p. 36.

Třetí princ

  • Československo, 1982, 84 min
  • Režie: Antonín Moskalyk 
  • Předloha: Karel Jaromír Erben (kniha)
  • Hrají: Pavel Trávníček, Libuše Šafránková, Luděk Munzar, Jana Hlaváčová, Lubomír Kostelka, František Hanus, Zora Jandová, Oldřich Velen, Jiří Bartoška, Ota Sklenčka, Jiří Krytinář, Lucie Bártová-Zedníčková, Leoš Rousek, Vlastimil Jílek, Yvetta Kornová, Zdeněk Skalický, Jan Laibl a další
Příběh pojednává o královně Země lva, která se nemůže smířit se ztrátou svého syna, a tak na radu děvčete od potulných kejklířů podstoupí řadu opatření, díky nimž se jí po čase narodí dvojčata Jaroslav a Jaromír. V dospělosti se Jaromír zamiluje do tajemného obrazu krásné princezny a přes zákaz rodičů se ji vydá hledat. Cestou naráží na překážky a na pomoc mu přispěchá jeho bratr.

Pohádka se natáčela na hradě Křivoklát a částečně také na zámku v Průhonicích. Záběry z Diamantových skal, kde Jaromír hledá tajemnou princeznu, byly však pořízeny v Adršpašsko-teplických skalách. Na mnoha záběrech si můžete povšimnout mohutných skalních stěn, Velkého vodopádu, nebo zatopeného lomu Pískovna.

Autor: Miroslav Jirsa

Filmy a seriály natáčené v Kladském pomezí podle místa natáčení

Adršpašsko – teplické skály

Letopisy Narnie – Lev, čarodějnice a skříň

Fantasy příběh o čtyřech londýnských dětech, které utíkají před hrozbami druhé světové války a s pomocí kouzelného šatníku se ocitnou v mystickém světě Narnie. Pan Bobr vede děti skalami a Gotickou branou v Adršpašských skalách.

Peklo s princeznou

Pohádka o princezně Anetě, která se tak moc nechtěla provdat za nešikovného prince Jeronýma, až souhrn okolností vyvolal hněv samotného pekla. Část děje se odehrává mezi skalami a u jezírka Pískovna v Adršpašských skalách.

Princ a Večernice

Tradiční pohádka o princi Velenovi, kterému se při jeho cestě za svojí milovanou Večernicí, sestře jeho švagrů Větrníka, Měsíčníka a Slunečníka, staví řada překážek. Mezi jinými i oblíbená scéna, kdy princ nese mezi skalami na zádech žebráka, se odehrává v Adršpašských skalách. Autor: Václav Beneš

O živé vodě

Pohádka pojednává o pyšném králi, který odmítl živou vodu z rukou starého muže a náhle rychle zestárl. Proto poslal svého syna do světa, aby mu živou vodu opět přinesl. Ve filmu můžeme vidět zasněžené skály a Gotickou bránu Adršpašských skal.

Z pekla štěstí 2

Děj pohádky navazuje na první díl. Z Markýtky a Honzy je milovaný královský pár, avšak závistivá princezna Eufrozína stále nemá klid a chce Honzu získat jen pro sebe. Před jeskyní u Pískovny v Adršpašských skalách dračí matka hlídající své mladé ohrožuje přivázanou Markýtku a poté zde učí Markýtka malého draka létat.


Červený Kostelec

Džusový román

Film pojednává o životě obyčejné venkovské dívky, která nemá příliš jasnou představu o svém životě. Jejím cílem je mít kluka, pak se vdát a založit rodinu. Na osudu své kamarádky však vidí, že i tento cíl má své stinné stránky. Část děje odehrává v bývalé červenokostelecké fabrice Textonnia, kde obě dívky pracují.

Eine Kleine Jazzmusik

Filmový příběh studentské jazzové kapely Maskovaní bandité z doby nacistické okupace. Film se mimo jiné odehrává i v nynější Základní umělecké škole v Červeném Kostelci.

Pamětnice

Příběh Milušky Bínové, osmdesátnice, která se po letech vrací do rodného města kvůli školnímu srazu, aby zjistila, který ze spolužáků jí zničil život, a také aby našla cestu ke své rodině a k vnukovi. Část filmu je natáčena u domku na Končinách u Červeného Kostelce.


Česká Skalice

Bastardi

Příběh z prostředí praktického školství bez povrchností, klišé a přetvářek, jehož děj se odehrává v drsném prostředí základní školy. Touto školou je ve skutečnosti Základní škola v České Skalici.

Odcházení

Příběh filmu Odcházení je příběhem zlomového bodu v lidském životě. Dr. Vilém Rieger po dlouhá léta zastával funkci kancléře, nedávno však o ni přišel a neumí se s tím vnitřně vyrovnat. Vládní vilou, ve které politik žil a kterou musel poté opustit, je Vila Čerych v České Skalici.


Hronov

Džusový román

Film pojednává o životě obyčejné venkovské dívky, která nemá příliš jasnou představu o svém životě. Jejím cílem je mít kluka, pak se vdát a založit rodinu. Na osudu své kamarádky však vidí, že i tento cíl má své stinné stránky. Hronově se film odehrává na náměstí a v Jiráskově divadle, kam jedou dívky na představení Zlatý sval.

Mladá léta

Film popisuje Jiráskovo mládí od školních lavic v broumovském gymnáziu, události války 1866, studia na univerzitě v Praze, příchod do Litomyšle, jeho lásku k Marii Podhajské a vyhrocení konfliktu s maloměstskou reakcí, vrcholící vleklou oční chorobou.V Regnerově ulici v Hronově vítá maminka svého syna Aloise Jiráska, který se právě vrátil z Broumova.


Jaroměř

Džusový román

Film pojednává o životě obyčejné venkovské dívky, která nemá příliš jasnou představu o svém životě. Jejím cílem je mít kluka, pak se vdát a založit rodinu. Na osudu své kamarádky však vidí, že i tento cíl má své stinné stránky. V Jaroměři se část filmu natáčela u budovy vlakového nádraží.


Josefov

Hitler: vzestup zla

Film se snaží o rekonstrukci mládí, studia a vzestupu diktátora Adolfa Hitlera, který vstoupil do dějin tím, že rozpoutal 2. světovou válku. V dělostřeleckých kasárnách v Josefově hledá velitel nejlepšího střelce. Řada záběrů pochází také z Duškovy ulice při pokusu o neúspěšný puč.

I ve smrti sami

Dramatický příběh postihující klima nacistického Německa, atmosféru násilí a morální zrůdnosti, která paradoxně ovlivňuje nejen osudy lidí s protinacistickým přesvědčením, ale i osudy těch, kteří nacismu slouží.Celý děj se odehrává v ulicích Josefova a především u domu na adrese Zdeňka Němečka 178, kde pobývali hlavní představitelé filmu.

Wilsonov

Jedná se o detektivní komedii odehrávající se v městě Wilsonov na přelomu let 1918 – 1919, kde primátor Dangl plánuje připojení města ke Spojeným státům americkým. Má to ale jeden problém. Ve městě řádí tajemný vrah, na kterého byl vyslán příslušník americké FBI. Mnoho scén se odehrává právě v ulicích josefovského pevnostního města. Zdroj: archiv Falcon a. s.

Žiletky

Hlavním hrdinou příběhu je Andrej Chadima, jehož citové a myšlenkové zrání film sleduje od roku 1984 do současnosti. Potkává krásnou Kristýnu, která se pro něj stává symbolem nedosažitelnosti. Trýznivě prožívá čas vojny, odkud se pokouší dostat. Po léčbě na psychiatrii se mu to podaří. Zakouší však trpké citové rozčarování. Nakonec však nalézá vyrovnanost a naplňuje vysněnou lásku. Svoji vojnu prožívá Andrej mezi zdmi josefovské pevnosti.


Machov

Pytláci

Emigrantům se málokdy daří v cizině dobře, avšak po návratu do své vlasti nedokáží porozumět změnám a nerozumí si ani se svými nejbližšími. To přesně postihne i hlavního hrdinu filmu. Celý dramatický příběh se odehrává v Machově a jeho nejbližším okolí.


Náchod

Antonyho šance

Psychologický film, v němž je Antony posedlý představou spokojeného rodinného života. Bohužel mu jeho idylka příliš nevychází. Jitka Vejvodová, za kterou přijel Antony do Náchoda, pracuje v závodě Tepny (bývalá textilní továrna).

Bastardi 3

Dramatický film ze školního prostředí, který bez přetvářky ukazuje tvrdou realitu dnešní doby. V Pražské ulici v Náchodě v koloně vozidel před kruhovým objezdem policie zatýká učitele Majera.

Člověk proti zkáze

Film o posledních letech života Karla Čapka. U dělostřelecké tvrze Dobrošov rozpráví Karel Čapek s Herbertem Georgem Wellsem o politické situaci v Evropě.

Dny zrady

Film, který si dal za úkol rekonstruovat události z roku 1938, popisuje události probíhající v období podpisu mnichovské dohody. Ačkoliv se část děje odehrává v místech pevnosti Dobrošov, ve filmu se objevuje pouze maketa pevnosti postavená filmaři. V dalším záběru je poté vidět objekt N-S-73 Jeřáb.

Džusový román

Film pojednává o životě obyčejné venkovské dívky, která nemá příliš jasnou představu o svém životě. Jejím cílem je mít kluka, pak se vdát a založit rodinu. Na osudu své kamarádky však vidí, že i tento cíl má své stinné stránky. Ve filmu se vyskytuje i záběr na gumárenskou fabriku, dnešní podnik Teplárna Náchod.

Mladá léta

Film popisuje Jiráskovo mládí od školních lavic v broumovském gymnáziu, události války 1866, studia na univerzitě v Praze, příchod do Litomyšle, jeho lásku k Marii Podhajské a vyhrocení konfliktu s maloměstskou reakcí, vrcholící vleklou oční chorobou. Ve snímku se ze staré zámecké cesty objevuje pohled na náchodský zámek, když Jirásek volá na panímámu, že musí přepsat dopis, který nese do Litomyšle.

Pamětnice

Jedná se o příběh Milušky Bínové, osmdesátnice, která se po letech vrací do rodného města kvůli školnímu srazu, aby zjistila, který ze spolužáků jí zničil život, a také aby našla cestu ke své rodině a k vnukovi.Náchoda pochází mnoho záběrů. Vidět můžeme například kostel sv. Jana Křtitele, lávku přes Metuji k Montaci na Mánesově nábřeží, nebo hotel Bonato, kde probíhá školní sraz.

Pevnost

Maďarský film, v němž hraje skupinka lidí na prázdninovém táboře zvláštní hru na válku, která se ale zvrtne tak, že se v ní bojuje o holé přežití. Film se odehrává v prostředí dělostřelecké tvrze Dobrošov.

Případ mrtvých spolužáků

Kriminální film o západoněmeckém obchodníkovi Friedrichu Schmidtovi, pracovníku zpravodajské služby, který se pokouší navázat kontakt s bývalými spolužáky z gymnázia v Kostelci. Velká část příběhu se odehrává v Náchodě na Masarykově náměstí, v prostředí hotelu Beránek a také na zámku, kde dochází k vraždě. Při odkrývání pamětní desky na škole můžeme spatřit i budovu náchodského gymnázia.

Tajemství Lesní země

Pohádka o tajemné Lesní zemi, jejíž hranici není radno překročit. Král Jaroslav však tento zákaz poruší a musí nést následky. Zámek Náchod se pro tuto pohádku stal domovem pro krále Jaroslava a jeho rodiny.

Ve znamení Merkura

Pětidílný seriál z prostředí celnice je sestaven ze samostatných příběhů, které na sebe volně navazují. V seriálu se objevuje budova Teplárny Náchod, budova Tepny, zámek, Masarykovo náměstí a mnoho dalších náchodských ulic.


Nízká Srbská

Mladá léta

Film popisuje Jiráskovo mládí od školních lavic v broumovském gymnáziu, události války 1866, studia na univerzitě v Praze, příchod do Litomyšle, jeho lásku k Marii Podhajské a vyhrocení konfliktu s maloměstskou reakcí, vrcholící vleklou oční chorobou. Před chalupou čp. 47 v Nízké Srbské se Jiráskova matka dozvídá o hrozící válce s Pruskem.


Nové Město nad Metují

Džusový román

Film pojednává o životě obyčejné venkovské dívky, která nemá příliš jasnou představu o svém životě. Jejím cílem je mít kluka, pak se vdát a založit rodinu. Na osudu své kamarádky však vidí, že i tento cíl má své stinné stránky. Novém Městě nad Metují se odehrává scéna, ve které těhotná Alena po snaze samovolně potratit odevzdává svůj osud do rukou lékařů.

Kam zmizel kurýr

Příběh vypráví o tajuplném panu Jonesovi, který tvrdí, že chce najít nějaké záznamy o svých předcích, ale přitom ho více zajímají staré záznamy o neobvyklých a nevysvětlitelných jevech v Praze. Ve filmu se objevuje nádvoří zámku v Novém Městě nad Metují, kam přijel kurýr pan Jones pátrat po záhadných událostech v minulosti.

Pan Tau

Rudolf Karásek, herec, který skutečně pana Tau kdysi hrál, už na jeho roli v novém filmu nestačí. Nahradí ho tedy pan Novák, který jako by mu z oka vypadl. To se však Karáskovi nelíbí a začne na něj žárlit. Kdo byl však skutečně pan Novák? V Novém Město nad Metují, kde se natáčela část tohoto filmu, můžeme vidět například Husovo náměstí, kino, které představovalo studio Barrandov, nebo park před zámkem a náměstí spolu s ulicí Na Zadomí, kde si filmaři udělali večírek.

Pamětnice

Jedná se o příběh Milušky Bínové, osmdesátnice, která se po letech vrací do rodného města kvůli školnímu srazu, aby zjistila, který ze spolužáků jí zničil život, a také aby našla cestu ke své rodině a k vnukovi. Na čerpací stanici v Novém Městě nad Metují – Spy si paní Vránová potřebuje odskočit.

Smrt talentovaného ševce

Kapitán Exner řeší detektivní záhadu zavražděného ševce a malíře Rambouska. Ve filmu se objevuje záběr na Bartoňovu útulnu v Pekle u Nového Města nad Metují, kterou Exner s Lídou navštívili.


Police nad Metují

Městem chodí Mikuláš

Filmový příběh, který se odehrává v nemocnici malého města a vypráví o malém uličníkovi přezdívanému Lže a krade, který slíbí své malé spolupacientce, že přivede do jejich pokoje Mikuláše.Ve filmu se objevuje klášter Benediktinů v Polici nad Metují.


Starkoč

Pamětnice

Jedná se o příběh Milušky Bínové, osmdesátnice, která se po letech vrací do rodného města kvůli školnímu srazu, aby zjistila, který ze spolužáků jí zničil život, a také aby našla cestu ke své rodině a k vnukovi. Farář Rainer přijel vlakem na sraz spolužáků. Zde je filmový záběr na vlakovou zastávku ve Starkoči.


Úpice

Malý partyzán

Film zachycuje poslední měsíce nacistické okupace v malém městečku, kde třináctiletý syn předáka místního ilegálního hnutí zastoupí partyzánskou spojku a přes veškeré nebezpečí odevzdá důležité zprávy. Téměř celý film se natáčel v Úpici.


Vysoká Srbská

Džusový román

Film pojednává o životě obyčejné venkovské dívky, která nemá příliš jasnou představu o svém životě. Jejím cílem je mít kluka, pak se vdát a založit rodinu. Na osudu své kamarádky však vidí, že i tento cíl má své stinné stránky. Vysoká Srbská se stala místem bydliště obou kamarádek.


Vysokov

Džusový román

Film pojednává o životě obyčejné venkovské dívky, která nemá příliš jasnou představu o svém životě. Jejím cílem je mít kluka, pak se vdát a založit rodinu. Na osudu své kamarádky však vidí, že i tento cíl má své stinné stránky. V sále objektu čp. 71 ve Vysokově se odehrávala Jitčina svatba.


Zdoňov

Peklo s princeznou

Pohádka o princezně Anetě, která se tak moc nechtěla provdat za nešikovného prince Jeronýma, až souhrn okolností vyvolal i hněv samotného pekla. U hřbitovní zdi kostela Nejsvětější trojice ve Zdoňově se tetce Křepelce v kostýmu smrtky podařilo parádně vylekat Jeronýma.