Kladské pomezí

Dvě komedie na zahájení a odhalení jedné z hlavních cen!

07. 09. 2022

  • Dvě komedie na zahájení a odhalení jedné z hlavních cen!

Nové Město nad Metují - Po roce Nové Město nad Metují opět ožije smíchem. 44. ročník festivalu české filmové komedie nabídne od neděle do soboty opět pestrý a hlavně veselý filmový i doprovodný program. Letos soutěží rekordních 18 komedií, což je výzva nejen pro pořadatele, ale i pro diváky. “Diváci si pestré nabídky komedií váží a podle dosavadních prodejů můžu říct, že novoměstský divák je pravý festivalový divák. Není ojedinělé, že si koupí šest, někdy i pět vstupenek na promítání a užije si s námi tak vlastně celý týden smíchu,” říká ředitel festivalu Zdeněk Krákora.

FK Festival se uskuteční v termínu 11. až 17. září. Slavnostní zahájení doprovodí dvě soutěžní komedie - Srdce na dlani a Mimořádná událost

V pondělí se v kině pohádají Hádkovi (film doprovodí herec Hynek Čermák, o dalších hostech nyní jednáme), nejen pro dámské publikum promítáme komedii Ženy a život a první festivalový den uzavřou Tři tygři:Jackpot. V doprovodném programu zazpívá Roman Tomeš

Úterý bude patřit převážně vztahům - a to díky komediím Přání Ježíškovi, Kurz manželské touhy a Známí neznámí.Do kina přijede Veronika Marková, která v roce 2020 převzala cenu za výkon ve filmu Bourák. Ondřej Ruml a jeho one man show Nahubu začne před kinem o půl páté odpoledne. 

Středeční soutěžní promítání (ne)potěší všechny rodiče. Andílci za školou, Střídavka a Vyšehrad:Fylm jsou filmy (také) o rodičovství a různých přístupech k němu. Před kinem se vystřídají dva zpěváci - Sabina Uxová a účastní prvního kola soutěže Česko hledá SuperStar Julian Záhorovský.  

Pátý den festivalu bude zároveň oslava partnera festivalu - Jelenní lůj slaví krásných 60 let! Před kinem tak bude hudební a taneční doprovodný program a užijí si jej nejen děti. O divácký smích budou soutěžit filmy Láska na špičkách, Pánský klub (delegace: Kristýna Hrušínská, Jiří Mádl, Matěj Balcar, Martin Leták) a Prezidentka (o delegaci jednáme). 

Pátek bude Velká premiéra - v divadle a přitom na plátně. Skvělá Iva Janžurová a improvizace s Pavlem Šimčíkem pobaví (a podle diváckých ohlasů částečně i zmate) diváky dalšího filmu z dílny Miroslava Krobota. Co se stane, když dostanete jako rozchodový dárek psa se dozvíme v komedii Řekni to psem a večer se několik povídek protne ve “svěrákovině” Betlémské světlo. O odpolední show před kinem se postará MikAel (Michael Foret, Česko hledá Superstar).  

Zakončení je vždycky krásným a slavnostním vrcholem týdne smíchu nad Metují. Letos organizátoři zvolili pokračování veleúspěšné komedie Po čem muži touží. Před jejím promítáním budou uděleny ceny - Zlatý Prim (nejlepší filmová komedie), cena za režii, cena za scénář, cena za hudbu, cena za nejlepší mužský výkon, cena za nejlepší ženský výkon, cena za nejvýraznější výkon mladého tvůrce, cena za výtvarný počin (cena Vladimíra Suchánka). Po promítáním ještě ta divácká - novoměstský hrnec smíchu. 

Jako vždy bude po promítání následovat beseda s tvůrci a herci daného filmu. Delegace k filmům jsou nyní v jednání a pořadatelé je budou zveřejňovat vždy daný den na své facebookové stránce a instagramu. 

Pořadatelé festivalu každoročně udělují cenu za nezapomenutelné role v komediálních filmech. V loňském roce ji převzal herec Petr Nárožný, letos se pořadatelé rozhodli udělit ji herečce Daniele Kolářové. Její přínos české komedii je nesporně veliký, a to v řadě už desítky let. Naposledy ji diváci viděli v komedii Betlémské světlo (soutěžní film 44. ročníku), kde opět hrála manželku Zdeňku Svěrákovi. 

V odborné porotě letos opět zasedli filmová kritička Věra Míšková, novinářka Jana Podskalská, herečka a dabérka Kamila Špráchalová, herečka Zuska Velichová, hudební producent a skladatel Daniel Barták, kameraman Peter Beňa, filmový nadšenec Jiří Kunte, režisér a scénárista Zdeněk Zelenka a prezident Herecké asociace Ondřej Kepka. Poslední jmenovaný navíc zahájí 44. ročník festivalu.  

“Ceny poroty už jsou už jasné. Na jejich vyhlášení si ale počkáme do posledního festivalového dne. To se totiž dozvíme, kdo si odnese cenu diváckou, tradiční hrnec smíchu” dodává Krákora.  

Na diváky tak čeká ten nejzábavnější a nejlehčí úkol - od srdce se smát! A svým smíchem poslat Hrnec smíchu (autorka Petra Bláhová) jedné ze soutěžních komedií. Jako vždy totiž bude při každém soutěžním promítání v sále měřen smích. Tvůrci snímku s největší délkou prosmátí si z Nového Města odvezou právě tuto tradiční a zároveň jedinečnou diváckou cenu. V loňském roce diváky nejvíce rozesmál snímek Večírek (29,4 procent prosmátého času). 

Komedie diváci Kina 70 uvidí každý festivalový den, dopolední promítání jsou navíc věnovaná převážně dětem. Tajemství staré bambitky 2, Myši patří do nebe, Zakletá jeskyně jsou jistě promítání, na která rádi zajdou se svými rodiči. 

I doprovodný program letos, ostatně jak je poslední roky už tradicí, potrvá celý týden, a to v prostoru před kinem. Od neděle do soboty p postupně vystoupí kapely FoXO , Jazz Police a VilMa, zpěváci Roman Tomeš, Ondřej Ruml, Julián Záhorovský, MikAel (Michael Foret) a mladá zpěvačka Sabina Uxová

Festivalovým programem opět provede moderátor Michal Jančařík, který do Nového Města nad Metují jezdí sice pracovně, ale prý hlavně kvůli veselé a až rodinné atmosféře.  

Festival komedie už tradičně podporuje Královéhradecký kraj. “Člověk by měl občas přijít na jiné myšlenky, k čemuž nabízí ideální podmínky právě tento největší filmový festival v našem regionu,” říká hejtman Martin Červíček.

Svou podporu dlouhodobě vyjadřuje i město Nové Město nad Metují. “Je na čase, abychom se vrátili k normálnímu životu a začali si užívat každý den. Dobrou příležitostí pro chvilku oddechu bude jistě letošní 44. festival české filmové komedie, který svou pestrou nabídkou českých filmů zaujme všechny věkové kategorie,” uzavírá starosta Nového Města nad Metují Petr Hable.  

Vstupenky a další informace: www.festivalkomedie.cz