Kladské pomezí

Mimořádné množství cen pro Mimořádnou událost! Nezapomenutelné role hrála Kolářová

18. 09. 2022

  • Mimořádné množství cen pro Mimořádnou událost! Nezapomenutelné role hrála Kolářová

Nové Město nad Metují - Rekordní počet diváků, více cen odborné poroty i mimořádná chvíle na jevišti. Zakončení 44. ročníku festivalu české filmové komedie provázely samé superlativy.

“Vždy na zakončení festivalu uvádíme i aktuální čísla - takže ve zkratce: 3516 diváků na 18 soutěžních komedií - nejvíce v historii statistik, 4545 diváků celkem. Promítáno bylo 32 filmů, což je přes 52 hodin času,” uvedl ředitel festivalu Zdeněk Krákora. Letos tak festival smíchu navštívil rekordní počet diváků, promítán byl rekordní počet snímků a i “prosmátí” bylo rekordní.  Festival komedie Zakončení festivalu je ale spíš než o statistikách o předávání cen. Cenu Vladimíra Suchánka - cenu za výtvarný počin - obdržel Václav Tlapák za kameru filmů Kurz manželské touhy, Po čem muži touží 2 a Prezidentka.  

Po delší odmlce byla udělena i cena za filmovou hudbu - za hudbu k filmu Prezidentka ji získal Ondřej Konvička. Toho odborná porota neocenila poprvé, v roce 2017 získal tehdejší Cenu Zdeňka Podskalského za nejvýraznější výkon mladého tvůrce za hudbu k filmu Pohádky pro Emu. 

Cenu za nejvýraznější výkon mladého tvůrce porota udělila Jakubovi Štáfkovi, hlavnímu tvůrci komedie Vyšehrad:FYLM.

Poté byly oceňovány jednotlivé výkony - mužský (Martin Hofmann za výkony ve filmech Střídavka a Známí neznámí) a ženský (Jana Plodková za ztvárnění dvou rozdílných rolí ve filmech Mimořádná událost a Kurz manželské touhy). Nejvíce porotu zaujal scénář k filmu Mimořádná událost, cena tak putuje do rukou jeho autora Jiřího Havelky. Právě ten si odnesl i další z udělovaných cen - cenu za režii.

A nejen to - ZLATÝ PRIM - hlavní cenu za Nejlepší filmovou komedii roku 2022 získal film - MIMOŘÁDNÁ UDÁLOST. Ne zcela mimořádně tak putuje opět do rukou tvůrců tohoto snímku. 

Cenu za nezapomenutelné role v komediálních filmech si se slzami v očích přebrala herečka Daniela Kolářová. Festivalu popřála další úspěšná a úsměvná léta.  Festival komedie “Festival provázely samé mimořádné události - kromě stejnojmenného filmu a držitele velkého počtu cen také takové zákulisní perličky, jako třeba když jsme pozdrželi promítání Mimořádné události kvůli mimořádné události na trati ze Šumperka k nám, aby začátek stihli i paní Marcela s panem Josefem, kteří do Nového Města nad Metují jeli právě jen na tento film,” pousmál se ředitel festivalu. Mimořádné chvíle se dočkali i diváci závěrečného večera. To když byl do rukou starosty Petra Hableho předán odkaz zesnulého malíře Vladimíra Suchánka. Jeho syn, Martin Suchánek, tak po vůli otce městu věnoval část Suchánkovy tvorby. 

Po promítání posledního soutěžního filmu byl předán ještě Hrnec smíchu. Opět na jeviště poslal Jiřího Havelku a také producenta filmu Marka Jeníčka - 32,72 procent je první místo v letošním žebříčku smíchu a třetí v celkovém! 

“Festival 2022 je zakončen, ať žije festival 2023! Uvidíme se v Novém Městě nad Metují v termínu 10. - 16. září 2023,” uzavřel ředitel. Festival komedie