Kladské pomezí

Nové herecké muzeum vznikne v Ratibořicích

12. 03. 2016

  • Nové herecké muzeum vznikne v Ratibořicích

 V Ratibořicích vznikne první herecké muzeum v Čechách

Úmysl otevřít v Babiččině údolí v České Skalici – Ratibořicích první muzeum českých herců spojené s řadou dalších aktivit zveřejnil 12. ledna režisér a scenárista Tomáš Magnusek. Při příležitosti představení tohoto projektu, zavítala na tiskovou konferenci v Praze plejáda herců všech věkových kategorií.

Zatím takový projekt v České republice není a velmi tomu fandíme. Věříme, že to bude přínosné především pro návštěvníky i pro samotné herce,“ uvítal tuto iniciativu prezident Herecké asociace Jiří Hromada.

Herecké muzeum vznikne nad Panským hostincem

První herecké muzeum vznikne v Ratibořicích nad stávajícím Panským hostincem v budově čp.12. Už dnes herecké legendy věnují předměty, které osobně k nim samotným, nebo k jejich profesi neodmyslitelně patří.

Už na tiskové konferenci byli mezi herci ochotnými muzeu věnovat své relikvie Martin Dejdar, Libuše Švormová, Regina Rázlová, Eva Hrušková, Ivan Vyskočil, Monika a Pavel Trávníčkovi, Miluše Bittnerová, Antonín Hardt, Jan Kuželka, Otakar Brousek, Svatopluk Matyáš či Jaroslava Obermaierová, která zatoužila být v muzeu, prý „jako vycpanina", ale i nejmladší generace začínající mladých herců - Jakub a Terezka Ticháčkovi ze seriálu Stopy života.

Za vznikem hereckého muzea stojí režisér Tomáš Magnusek

Za celým projektem stojí režisér Tomáš Magnusek, který hodlá zpřístupnit muzeum už v letošním roce. "V tomto regionu pracuju, žiju, miluju ho. Okolo této budovy jsem chodil a myslel si na ní téměř čtyři roky a v roce 2013 jsme se s mým kamarádem a tehdejším majitelem domluvili na odkupu. Herecký dům Viktorka (název budovy) by měl být novou turistickou zajímavostí v Ratibořicích i originálním projektem v rámci celé ČR. V budově bude také restaurace, která doposud v Ratibořicích chyběla, kino s kapacitou šedesáti míst, pět pokojů hotelového typu a zázemí pro hosty. U budovy bude rovněž první chodník slávy a herecká alej, která bude připomínat osobnosti, jež už nejsou mezi námi." prozradil Magnusek. Patronem a tváří muzea se stal Martin Dejdar.

Herecké muzeum může podpořit každý

Herecké muzeum by mělo být vzácné a zajímavé svými relikviemi, fotografiemi, rekvizitami, dokumenty a dalšími artefakty, které věnují právě herci. Projekt podpořilo od začátku i několik firem a sponzorů z regionu i mimo něj. PROJEKT MŮŽE SPONZORSKY PODPOŘIT KAŽDÝ A TO NA ČÍSLE ÚČTU: 1017312013/6100.

''V tuto chvíli je budova, která je kulturní památkou zachráněna. Má novou střechu, stropy a je podřezána. Zatím jsme rekonstrukci prováděli z pomoci partnerů, sponzorů a vlastních zdrojů mých, rodiny a kamarádů. V tuto chvíli jsme požádali o úvěr na celý projekt. Já i moje Gábina víme, že se zadlužíme do penze, ale věřím, že to bude pro dobrou věc. Každopádně jsme rádi za jakoukoliv podporu. Chtěl bych touto cestou také poděkovat všem zástupcům jednotlivých úřadů, kteří nám od začátku svými radami a přístupem velmi pomohli."doplnil Magnusek.

Průběh rekonstrukce a aktivit spojených s realizací hereckého domu můžete sledovat na webu: www.hereckemuzeum.cz či na facebooku: https://www.facebook.com/Ratibořice-Babiččino údolí-Viktorka herecký dům.

Více o projektu ZDE

Název položky Název položky Název položky Název položky Foto: archiv muzea herectví