Kladské pomezí

Novoměstská filharmonie složí poklonu Smetanovi a Dvořákovi

18. 09. 2022

  • Novoměstská filharmonie složí poklonu Smetanovi a Dvořákovi
Oblíbený regionální orchestr se po letní přestávce vrací na pódia. Ve svém domovském městě zahraje v neděli 20. 11. 2022. Diváci se mohou těšit na tři symfonické básně z cyklu Má vlast Bedřicha Smetany a čtyři Slovanské tance Antonína Dvořáka. Součástí koncertů bude připomínka 17. listopadu 1989 ve spolupráci s organizací Post Bellum (projekt Paměť národa – příběhy 20. století).

NoFi „Na podzimním turné odprezentujeme hudební kontrast mezi dvěma nejznámějšími českými skladateli, bytostně českým a výpravným Smetanou a světovým, přesto lidovým Dvořákem,” představuje novou dramaturgii dirigent Marek Klimeš.

Jedním dechem dodává „Samozřejmě se rovněž hlásíme ke Smetanovým kořenům v Novém Městě nad Metují. Bedřich ve svých dopisech nadšeně mluvil o našem městě, jako o svém nejmilejším místě, se kterým ho pojí vzpomínky na letní prázdniny u prarodičů.“ 

Ze Smetanovy symfonické básně Má vlast zazní na koncertě tři části – Vyšehrad, Šárka a Z českých luhů a hájů. Ze Slovanských tanců Antonína Dvořáka vybrala Novoměstská filharmonie do svého podzimního setlistu kolo, dumku, polku a skočnou. 

Oslavu dvou největších českých skladatelů klasické hudby doplní i nahlédnutí do (ne)dávné historie. „Podzimní turné chceme věnovat hodnotám jako je demokracie a svoboda. Proto jsme navázali spolupráci s organizací Post Bellum, která ve svém projektu Paměť národa vypráví příběhy pamětníků 20. století. Diváci budou mít možnost na našich koncertech shlédnout videospoty se vzpomínkami pamětníků klíčových událostí,“ vysvětluje koncepci ředitelka Novoměstské filharmonie Eliška Kratěnová. 

Předprodej vstupenek na novoměstský koncert bude zahájen 1. 10. 2022 na webu www.mestskyklub.cz a v Městském informačním centru Nové Město nad Metují. 

Mezi další zastávky podzimního a novoročního turné Novoměstské filharmonie patří Pardubice (17. 11. 2022), Dobruška (7. 1. 2023) a Solnice (8. 1. 2023). Informace o předprodeji naleznete na www.nofi.cz.