Kladské pomezí logo Kladské pomezí turistická oblast

Zahrada Vily Čerych v neděli otevřela své brány

17. 06. 2019

  • Zahrada Vily Čerych v neděli otevřela své brány

Česká Skalice – Více než 150 návštěvníků zavítalo v neděli 9. června do Vily Čerych. V rámci celoevropské akce Víkend otevřených zahrad se mohli zúčastnit komentované prohlídky zahrady, zahrát si hry a strávit příjemné odpoledne v klidném prostředí. V České republice akci koordinuje občanské sdružení Průvodce parkem.

„V každou celou hodinu vyrazil průvodce se skupinou zájemců na prohlídku zahrady, na které jim přiblížil její jedinečnost a pověděl informace z historie i současnosti,“ uvedla Terezie Netrestová, jedna z místních pořadatelů. „Po prohlídce se mohli návštěvníci odreagovat v zahradě například při hraní her, které tu pro ně byly přichystány,“ dodala Netrestová.  Celé odpoledne se neslo v prvorepublikovém duchu. Průvodci byli dobově oděni. Návštěvníci se mohli občerstvit v zahradní kavárně s nabídkou vynikajících zákusků a domácích limonád. Svou premiéru na veřejné akci si odbyla nedávno obnovená lavička s treláží, která se nachází v klidném zákoutí a donedávna byla posledním chybějícím prvkem v jinak ucelené zahradě. Součástí letošního ročníku Víkendu otevřených zahrad byl i dobročinný bazar, jehož výtěžek poputuje na opravu historického altánu, dominanty této zahrady.  Každý měl možnost zakoupit regionální produkty, upomínkové předměty nebo benefiční víno. Novinkou, která byla ve Vile Čerych poprvé nabízena, je košíkové občerstvení. Pro všechny zvídavé byly přichystány letáčky k naučné stezce zahradou Vily Čerych, zvané Cesta stromů, která je provedla po vzácných a zajímavých dřevinách.

Pokud jste Víkend otevřených zahrad nestihli, nevadí. Další možností, kdy si Vilu i zahradu užijete s výkladem průvodce, bude v pátek 13. září při Dni otevřených dveří. Zahradu si můžete projít i sami. Pokud je branka do areálu Vily Čerych odemčená, jste vítáni.

Bc. Sabina Štelbaská