Kladské pomezí

Vernisáž výstavy a křest nové knihy

18. 06. 2020 - 18. 06. 2020

  • Vernisáž výstavy a křest nové knihy
Domek Boženy Němcové, Červený Kostelec
čtvrtek 18.6.2020 od 16:00 hodin

Slavnostní vernisáž nové výstavy věnované Josefu Němcovi a křest nově vydané knihy Chudí lidé aneb jak to tehdy bylo v Kostelci?

Božena Němcová je veřejností vnímána jako výjimečná žena, autorka knih krásné české literatury a stále oblíbených a mnohokrát zfilmovaných pohádek. Letošní 200. výročí od jejího narození nás může vést k zamyšlení: Proč se vracet k Boženě Němcové a její méně známé povídce Chudí lidé?

Odpověď je jednoduchá. V této povídce spisovatelka mapuje krátký časový úsek svého života od uzavření manželství s Josefem Němcem a příchodu do městečka Kostelec až do prvního stěhování do Josefova. Text povídky neodhaluje všechna tajemství, ba ani události a osoby, s nimiž se Božena Němcová během pobytu v Kostelci setkala. Proto jsme při příležitosti jejího významného výročí nejenom vydali tuto povídku v původním znění, ale především ji opatřili doplňkovým poznámkovým aparátem. Čtenář se tak dozví podrobnosti o osobách, jež jsou v povídce zmíněny, o zajímavostech ze společnosti z dob mládí Němcové a mnoho dalšího. Knihu dále doplňují historické a současné fotografie míst, které jsou s povídkou spjaty. Doufáme, že proto nalezne místo ve vaší knihovničce a stane se nejenom příjemnou četbou, ale také průvodcem po místech, o nichž Němcová s láskou psala.

Knihu lze zakoupit od 19. 6. za 100 Kč na těchto místech: IC Červený Kostelec, Papírnictví Ivín, Knihovna Břetislava Kafky, Knihkupectví Horová Náchod a v Domku Boženy Němcové v Červeném Kostelci.