Kladské pomezí

Výstava Ukončení II. světové války

05. 09. 2020 - 01. 03. 2021

  • Výstava Ukončení II. světové války

UKONČENÍ II. SVĚTOVÉ VÁLKY

Vernisáž v sobotu 5. září od 15 hodin V Muzeu papírových modelů.

Otevřeno podle otevírací doby Muzea.

Muzeum papírových modelů připravilo další z krátkodobých výstav, které se odehrávají přímo v expozici Muzea. V minulosti Muzeum představovalo spíše jednotlivé autory / konstruktéry papírových modelů nebo výrazné postavy mezi modeláři. Za všechny lze vzpomenout Ladislava Badalce či Milana Weinera z konstruktérů, nebo Zdeňka „Teo“ Smaženku a Michala Kavaliera z modelářů.

Tentokrát Muzeum reaguje na půlkultaté výročí, kdy v letošním roce uplynulo 75 let od podepsání kapitulace Německa v květnu 1945 a kapitulace Japonska o necelé čtyři měsíce později.

Dlouho očekávaná a bohužel i dlouho odkládaná výstava připomínající ukončení největšího válečného konfliktu v dějinách měla původně začít v květnu letošního roku. Ale vyšší síla byla proti… takže jsme nakonec našli jiný termín, který odkazuje ke kapitulaci Japonska 2. září 1945 – tedy ke konci Druhé světové války v Tichomoří.

Výstava má dvě základní linie. Ta první je jasně daná: expozice papírových modelů vojenské techniky, která se účastnila bojů v Evropě. Tanky, bojová vozidla pěchoty, letadla, džípy či nákladní vojenské automobily všech zúčastněných stran, nejen těch, které nesly největší tíhu bojů, tedy Francie, Sovětského svazu, USA a Velké Británie. Ale expozice představí třeba i tanky československé výroby nebo italskou vojenskou techniku. A kromě toho bude k vidění i zcela unikátní model „Panzerfaust“ (pancéřová pěst, ruční protitanková zbraň), který je z papíru proveden v měřítku 1:1!  

Druhá linie výstavy není jen o papírových modelech. Její edukativní část přesahuje samotné modelářství směrem k Polici nad Metují a České republice či Československu. To znamená, že kromě modelů vojenské techniky budou v Muzeu k vidění historické fotografie z Police nad Metují z března až června 1945 ze sbírky Lukáše „Šufti“ Kollerta. Mimo jiné je na fotografii zachycen i první voják Rudé armády, který přijel do Police 9. 5. odpoledne.

Díky spolupráci s Muzeem Náchodska jsme pro potřeby výstavy získali i historické dokumenty v podobě plakátů, vyhlášek nebo letáků, které shazovali z letadel Spojenci na našem území.

A ani to ještě není vše, protože z archivu Muzea Náchodska se nám podařilo získat i autentické noviny. Kromě zpráv z Prahy a třeba návratu prezidenta dr. Edvarda Beneše do Československa, si budete moci přečíst i zprávy o osvobozování Police nad Metují a dalších měst v regionu.

Kurátory výstavy jsou Robert Navrátil a Pavel Frydrych. Při realizaci spolupracovali Josef Kropáček, Stanislav Fajkus a Michal Erben.

K výstavě vyjde i katalog s předmluvou paní PhDr. Zlatice Zudové-Leškové z Historického ústavu Akademie věd ČR. Dalšími texty přispěli Josef Kropáček, Pavel Frydrych, Robert Navrátil a Michal Erben.

V den vernisáže se bude katalog v Muzeu prodávat za zvýhodněnou cenu.

Soubory ke stažení