Kladské pomezí

Divá bába vyjede o víkendu za Babičkou – na Rozkoš a do České Skalice

27. 08. 2020

  • Divá bába vyjede o víkendu za Babičkou – na Rozkoš a do České Skalice
Poslední prázdninový víkend vyrazí putovní cykloknihovna Divá bába půjčovat knihy na tři místa v kraji Boženy Němcové. V pátek se zastaví na koupališti na Úpě v Jaroměři, v sobotu se zabydlí u splavu v Babiččině údolí a neděli stráví na Rozkoši. Na korbě knihovny proto veze bohatý výběr knížek od známé spisovatelky, ale také Čapkovy povídky nebo časopisy a omalovánky pro děti. Teď už jen mít dobré počasí.

„Poslední prázdninový výjezd Divé báby směřuje do kraje, kde Božena Němcová prožila své dětství a do kterého umístila děj své novely Babička i dalších děl. To proto, že Divá bába čerpá inspiraci právě od Němcové,“ vysvětluje provozovatelka knihovny Ilona Machová. Ta se při založení knihovny inspirovala právě aktivitami známé spisovatelky, která se snažila knihy dostat i do tehdy málo přístupných míst v Čechách. Dopravu tam zajišťovali právě kočovní knihkupci a knihovníci.

Divá bába pro tento výjezd připravuje speciální výběr knih. Mimo několika Babiček s ilustracemi různých výtvarníků, povídkových knih a pohádek Boženy Němcové, přiveze i výběr z díla Karla Čapka a jeho bratra Josefa, kteří v tomto kraji také vyrůstali. Výběr knih doplní i časopisy pro rodiče i děti a omalovánky a pastelky.

Cykloknihovna zakotví v Jaroměři na říční plovárně na Úpě v pátek odpoledne, u Viktorčina splavu v Babiččině údolí v sobotu od 10 do 17 hodin, na Rozkoši v kempu bude úřadovat v neděli od 12:30 do 16 hodin.

Knihovnu snadno najdete podle plachty s portrétem Boženy Němcové a kola s vozíkem. Vzhledem k počasí doporučujeme sledovat plány Divé báby na FB stránce a událostech:

Stránka Divé báby: https://www.facebook.com/divaabaaba

Babiččino údolí: https://www.facebook.com/events/238733190494168

Rozkoš: https://www.facebook.com/events/740776390047134