Kladské pomezí

Hravé léto v josefovské pevnosti

18. 03. 2023

  • Hravé léto v josefovské pevnosti

S nedočkavostí vyhlížíme přívětivé letní měsíce, čas výletů a dovolených. Jaké bude léto 2023 v Josefově? Pár novinek, které můžete netrpělivě očekávat, pro vás nepochybně máme.

Letos jsme se odhodlali k tomu rozšířit naši největší událost „Oživlý Josefov“, na jejíž přípravách spolupracuje nespočet místních organizací, na dva dny. V pátek 14. července 2023 se tedy poprvé můžete těšit na další kulturní program. Prozradíme, že si do Josefova mimo jiné přeneseme trochu roztančeného barokního divadla v podobě představení od skvělých Geisslers Hofcomoedianten. Sobota se již tradičně ponese v duchu přiblížení se dobovému životu, nebude chybět vojsko, řemeslníci, loutkové divadlo, klapot koňských kopyt nebo bitevní vřava.

Nelákají vás spletité podzemní chodby ani četné muzejní expozice a raději byste se toulali někde venku? Máme dobrou zprávu. Jsou tu hned dvě možnosti, jak se v Josefově zabavit, protáhnout se a ještě se něco nového dozvědět. Jednou z nich je pracovní sešit, který vás prostřednictvím několika úkolů provede ulicemi pevnostního města nebo také po promenádě kolem Josefova. Bude zdarma k vyzvednutí na pokladně turistického areálu Bastion No. I a podzemí. Josefov A co si to ještě více zjednodušit? Stačí vzít do ruky mobilní telefon, stáhnout digitálního průvodce Smart Guide, zadat do vyhledávače Josefov a vydat se prozkoumat zapomenutá zákoutí i mnohé velké i drobné příběhy, které se na tomto pozoruhodném místě v průběhu času udály.

Novinka, kterou si necháváme na konec, je tak trochu pro vás, ale také pro nás. Určitě nám dáte za pravdu, když budeme tvrdit, že nejlépe a nejbarvitěji se vypráví o záležitostech, které člověk sám prožije. Naši průvodci během sezony dennodenně popisují nelehký život josefovských vojáků a náročnou práci minérů v podzemí. Během dvou letních dnů jim dáme možnost vyzkoušet si to, o čem hovoří na vlastní kůži a to včetně nepohodlného přespání v kasematech, vaření na ohni z nafasovaného proviantu, náročné práce přímo v podzemí a mnoha dalších činností běžného vojáka. Pokud se vydáte na prohlídku turistického areálu Bastion I a podzemí právě v tyto termíny, můžete být u toho. Josefov Více se dozvíte na naších stránkách www.pevnostjosefov.cz.