Kladské pomezí

Josefovský masopust 2024: jedinečná podívaná s příměsí barvité historie v kulisách pevnostního města

03. 02. 2024

  • Josefovský masopust 2024: jedinečná podívaná s příměsí barvité historie v kulisách pevnostního města

Letos již sedmým rokem proběhne v Josefově masopustní veselice. Návrat této tradice lze už od prvního ročníku v novodobé historii města považovat za úspěšný vzhledem k vysoké návštěvnosti a oblíbenosti této události.

Snažíme se navázat na to, že dle písemných pramenů býval masopust v Josefově opravdu vyhlášený a sjížděli se na něj zvědavci z širokého okolí. Velkorysost tehdejší oslavy tohoto svátku dokládá i informace, že v průvodu bývalo zařazeno 15 až 20 vozů rozličných komických atrakcí. Josefovský masopust V současnosti doprovází procesí symbolicky pouze jediný vůz tažený koňmi, který nám každoročně pomáhají zdobit žáci ze ZŠ Josefov, a s nímž přijíždí pan Kvíčera z nedalekého Smržova. Abychom nezůstali josefovské masopustní historii nic dlužni, najdete v zástupu maškary dopravující se na roztodivných vozítkách od Aleše Černého z dílny Divokola Josefov. Josefovský masopust Dle písemných pramenů víme, že v čele zdejšího historického průvodu jezdíval „vůdce na koni“. To se tentokrát podaří naplnit a pestrobarevný Masopust usedne na koníka z Ranče u Jasanu. Doprovázet ho tradičně bude Smrtka s kosou. První kroky této dvojice a všech, kteří je následují, míří vždy na náměstí. Zde oslavení masopustu povolí z balkonu bývalé budovy velitelství velitel pevnosti a vše je stvrzeno střelbou z děla. Procesí budou poprvé doprovázet prvorepublikoví policajti, aby putování pravoúhlými ulicemi města proběhlo jak má a v mezích zákona. Během masopustu je možnost poukázat na místní dění v celé jeho šíři, takže zde narazíte na vojáky z doby fungování pevnosti ale třeba i na zosobnění budoucího obchvatu Jaroměře. 

Protože velmi rádi hledáme zapomenuté střípky ze zdejší historie, oprašujeme je a představujeme současné veřejnosti, na jedné ze zastávek - na Bastionu 10 - se pokusíme ztvárnit krátkou humornou scénku zvanou „Čtenáři novin“. Ta byla psána pro loutkové divadlo Josefově za 1. světové války i po válce a je od Antonína Hofmeistera. Dva výtečníci Mlíva a Slíva se zpravují o tom, co vyčetli v novinách a jaká zářná budoucnost čeká každého josefováka. Josefovský masopust Po procházce městem bude veselí pokračovat na nádvoří Bastionu I. O jídlo, dobré pití nebo originální rukodělné či řemeslné výrobky nebude nouze. Na tržišti o osmdesáti trhovcích by si každý mohl přijít na své. Nezapomněli jsme na zabíjačkové speciality, bezlepkové dobroty, pochoutky z jedlého hmyzu i na veganskou nabídku. Za zmínku stojí i to, že pivo Josefovský Šancovák se bude točit samospádem z dřevěného sudu.

Abychom zasytili i kulturní potřeby, zařadili jsme do programu vystoupení folklorního souboru Červánek, dále vystoupí žáci a učitelé ZUŠ F. A. Šporka, dále paní Jaroslava Holasová s pohádkami O Palečkovi a Hrnečku vař!. Pro zabavení ratolestí jsme připravili hru o osmi stanovištích týkajících se masopustních zvyků.  

Odkaz: https://www.facebook.com/events/260098356897580

Foto: Zdenek Hrobský, Martin Pleyer