Kladské pomezí

Masopustní veselí vypukne již počtvrté v Josefově

10. 02. 2020

  • Masopustní veselí vypukne již počtvrté v Josefově
Už nezbývá ani týden do vypuknutí události Josefovský Masopust 2020, v sobotu 15. 2. 2020.
Věhlas josefovského masopustu býval v minulosti mimořádný. Sjížděl se na něj lid z širokého okolí. Nový lesk jeho zašlé slávě dodáváme již čtvrtým rokem. 

Možná víte, že o povolení masopustního veselí, se žádá starosta města či vesnice, kde se odehrává. Josefovský masopustní průvod, do kterého jsou srdečně zváni všichni příchozí, povoluje v Josefově velitel pevnosti z balkonu budovy hlavního velitelství. Že masopustní veselice může začít je stvrzeno výstřelem z děla. Procesí vede pestrobarevný Masopust v lidské podobě po boku bledé Smrti, která bubnuje maškarám do kroku. Masopust 3 Když budete pozorně pátrat v zástupu masek a budete mít štěstí, narazíte třeba na jednu z výrazných josefovských postav – hostinského Martina Veselého - jehož tloušťka bývala natolik neobvyklá, že jeho obrázek byl k dostání i na různých jarmarcích. Když vaše oko zabloudí dále, natrefíte na loupežníka Babinského. Babinský v Josefově? No ano, a co má s tímto místem společného se dozvíte během krátkého představení před kostelem. Masopust 1 V masopustním období, které trvá od Tří králů a končí v úterý o půlnoci před Popeleční středou, se v Josefově pořádaly takzvané "hausbály" neboli domácí plesy. Vyklidil se velký pokoj, na zdi zůstalo jenom zrcadlo v pozlaceném rámu a tančírna byla připravena. O jednom takovém "hausbálu" se dozvídáme v knize Z pamětí města Josefova od Cyrila Štěrby. 

„Hosté se scházejí. Do dveří šine se Angličan s kukátkem přes rameno, v kostkovaném plédu zabalený až po světlý cylindr, následuje ho tělnatý Turek. Přichází nepostradatelný preclíkář a dušuje se, že má letos opravdu preclíky s povidly. Pak vejde něžný rokokový páreček. Za chvilku všechno víří v roztomilém třasáku improvizovanou dvoranou: maskovaní i nemaskovaní. Dveře se rozletí a uprostřed kola zrovna na ruce se postavila statná opice. Kazí tanec jak jen umí a chlubí se elegantními skoky.“
I když se nechystáme na domácí ples, může být tato josefovská vzpomínka z masopustního období skvělou inspirací pro masku do průvodu. Masopust Co ještě dodat? To, že ani letos nebude chybět sklizeň jitrniček z bájného josefovského jitrníku na Bastionu No. IV, kde sídlí umělecká kolonie, loutkové divadélko BOĎI, hra, při které si zahrají na vojáky malí i velcí, soutěž o nejlepší koblížky, lokální pivo Josefovský Šancovák, folklorní soubor Barunka i zabíjačkové pochoutky.

Srdečně zve tým pevnosti Josefov.
www.pevnostjosefov.cz
Masopust Josefov

Facebook události:  https://www.facebook.com/events/666585337104194/
Web:  http://www.pevnostjosefov.cz/udalosti/josefovsky-masopust-22-2-2020/