Kladské pomezí

Muzeum Boženy Němcové představuje letošní novinky

19. 04. 2022

  • Muzeum Boženy Němcové představuje letošní novinky
Muzeum Boženy Němcové v České Skalici se letos poprvé otevře pro veřejnost v neděli 1. května 2022. Na co se v letošní turistické sezóně mohou návštěvníci těšit? 

Expozice Boženy Němcové

Muzeum zve návštěvníky na modernizovanou expozici věnovanou životu a dílu nekonvenční spisovatelky. Předměty z pozůstalosti Boženy Němcové jsou prezentovány prostřednictvím dioramatu, které je součásti sálu věnovaného biedermeieru a době 2. poloviny 19. století, ve které spisovatelka žila a tvořila. 

Návštěvníci získají zajímavé informace o jejím životě, tvorbě, ale také o období 19. století. K vidění model Babiččina údolí z 60. let, šuplíky s přírodninami a zajímavostmi o floře a fauně této chráněné přírodní památky nebo různá vydání pohádek Boženy Němcové a jejího nejznámějšího díla Babička.  

Další část expozice je věnovaná filmovým zpracováním Babičky, pohádek, životopisným filmům a dokumentům o samotné spisovatelce. Poslední sál se zaměřuje na úmrtí spisovatelky a její odkaz v dílech jiných autorů, ať už v próze, poezii, divadle, hudbě či sochařství. 

Součástí modernizované expozice je vzdělávací program nazvaný "Výlet s Barunkou Panklovou do 19. století". Kreslená postava Barunky od výtvarnice Markéty Škopkové provází návštěvníka expozicí a svým životem. Program je zpracován formou panelů. V každém sále expozice je jeden panel, který shrnuje fakta prezentovaná v dané části prohlídkové trasy, ale uvádí i další zajímavosti, které se k nim váží. Doplňujícím prvkem jsou velké hrací kostky s ilustracemi Martina Velíška z knihy Babička, pracovní listy a doplňující texty. 

Od května 2022 se návštěvníci mohou těšit na nový velkoformátový rodokmen spisovatelčiny rodiny. Muzeum BN

Expozice Bitva u České Skalice 28. 6. 1866

V roce 2021 byla v muzeu otevřena zcela nová expozice Bitva u České Skalice 28. 6. 1866. Okolnostmi krvavého střetnutí provedou zájemce informační panely s množstvím unikátních fotografií a vyobrazení. K vidění jsou nejen dobové chladné a palné zbraně, ale zejména jedinečné součásti tehdejší vojenské výstroje, které z bitvy pocházejí. Výstavu doplňují i artefakty z několika válečných hrobů nalezených v minulosti u České Skalice. Nechybí ani informace o pomnících padlých, které můžeme dodnes v okolí města navštívit. Muzeum BN


Pro letošní rok muzeum chystá tyto výstavy:

Režisér Antonín Moskalyk – známý a neznámý
18. 5. 2021  – 30. 9. 2022
Výstava připravená ve spolupráci s režisérkou a dcerou Antonína Moskalyka, Pavlínou představuje osobnost režiséra, jeho divadelní, televizní a filmovou tvorbu.

Výstava 100. výročí odhalení pomníku Babička s dětmi
1. 5. – 30. 9. 2022
K vidění budou nikdy nezveřejněné dokumenty z archivu muzea ke vzniku sousoší včetně korespondence sochaře Otty Gutfreunda, fotografie, sádrový model prvního návrhu pomníku, hlavička Barunky, model realizovaného sousoší a také bronzová socha Barunky zapůjčená soukromým sběratelem.  

Významné osobnosti České Skalice
1. 5. – 30. 9. 2022
Výstava představí významné osobnosti České Skalice a okolí, jako jsou například vynálezce a konstruktér obloukové lampy Ing. Antonín Blahník, zakladatel jiřinkových slavností a páter František Hurdálek, spisovatel Václav Řezníček, učitel a knihovník Josef Arnošt Kolisko, páter a regionální historik Josef Myslimír Ludvík a další.

Jože Žlauz: Božena Němcová – obrázky z krajiny dětství a mládí
18. 6. – 30. 9. 2022
Výstava kreseb slovinského malíře a obdivovatele Boženy Němcové.

Tradiční výstava jiřinek
9. – 11. 9. 2022
Tradiční výstava s bohatým doprovodným kulturním programem. Muzeum BN

Nové publikace k zakoupení: 

Nově si návštěvníci od května 2022 mohou na pokladně muzea zakoupit za 299,- Kč katalog Bitva u České Skalice 28.6. 1866. Publikace má 152 stran a obsahuje více než 200 barevných fotografií všech vystavených exponátů. Mnohé z nich jsou zcela výjimečné a nebyly dosud publikovány či popsány v žádné naší ani zahraniční odborné literatuře. Projekt byl realizován za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a města Česká Skalice.

Ke koupi je také brožura Příběh sochy Barunky Panklové v ceně 50,- Kč. Příběh zachycuje vznik sochy mladinké Barunky Panklové (později Boženy Němcové) od akademické sochařky Marie Uchytilové Kučové, která je mimo jiné autorkou pomníku lidických dětí a návrhu nejdéle používané jednokorunové mince s dívkou sázející lipovou ratolest. 

Pro školy:

Muzeum nabízí pracovní listy k oběma stálým expozicím, komentované prohlídky uzpůsobené věku žáků a studentů nebo kvíz o Boženě Němcové. Muzeum BN


Barunčina škola: 

V areálu Barunčiny školy se nachází ukázková třída z 19. století, výstava zvyků a řemesel z knihy Babička včetně různých knižních vydání této knihy. K vidění je babiččina truhla s popisem, co všechno obsahovala. Návštěvníci mohou nahlédnout do bytu pana učitele. Další část prohlídky je věnovaná panelům s historií České Skalice.

Součástí areálu je uzavřené atrium vyzdobené malbami a keramikou akademického malíře Jiřího Škopka na téma povídky Pan učitel a Babička.

Pro školy je po předchozí domluvě a objednání možnost vyplnění pracovních listů, kurent – luštění nápisu na tabuli, komentovaná prohlídka dle věku žáků.

Muzeum spravuje naučnou stezku Babiččino údolí s 24 zastaveními. Stezka začíná u Barunčiny školy, na trase dlouhé cca 7,5 km mapuje přírodní a historické zajímavosti a končí u Rýzmburského altánu.   Barunčina škola Aktuální informace na stránkách muzea: https://www.muzeumbn.cz/.