Kladské pomezí

V Nováči se utká 12 nových komedií. Festival smíchu startuje v neděli!

06. 09. 2021

  • V Nováči se utká 12 nových komedií. Festival smíchu startuje v neděli!
Po roce Nové Město nad Metují opět ožije smíchem. 43. ročník festivalu české filmové komedie v novoměstském Kině 70 nabídne v půlce září 12 nových českých komedií a další filmový i doprovodný program.

“Opatření jsme se nebáli, vždyť i v loňském roce jsme si s nimi poradili veselými rouškami, nejistý ale letos byl počet filmů. Naštěstí pro nás se v létě roztrhl pytel s premiérami a my tak letos promítáme tradičních dvanáct nových komedií,” upřesnil ředitel festivalu Zdeněk Krákora. 

Tou první, kterou diváci v Kině 70 uvidí na zahájení celého festivalu, je velice úspěšná komedie Matky, která vypráví příběhy čtyř kamarádek-matek. Zahájení se uskuteční v neděli 12.září od 17 hodin, kinosálu už dnes hlásí vyprodáno. Od 16 hodin před kinem diváky naladí kapela JK BAND. 

V pondělí se diváci vydají hned na dvě cesty - na Vyšehrad za rebelem Lavim a na Cestu domů. Třetí festivalové odpoledne bude patřit nekorektní komedii Mstitel a romanťárně Jedině Tereza, na kterou mají všechny Terezy vstup zdarma (po včasném zarezervování sedadla). Středeční promítání ovládnou muži - Miroslavu Krobotovi totiž narostou zaječí uši (Muž se zaječíma ušima) a dalším čtyřem tak nějak krachují životy - uvidíme, jak z toho Prvok, Šampón, Tečka a Karel vybruslí. Komedie o mužích zaplní i čtvrteční promítání, ač témata nebudou ryze mužská. Děj snímku Ubal a zmiz je zřejmý z jeho názvu a Deníček moderního fotra si přečteme hned po něm. Poslední velkou akci si pak užijí Shoky&Morthy a v předvečer večírku festivalového ještě diváci uvidí Večírek Michala Suchánka. Velké finále bude zároveň předpremiéra komedie Zbožňovaný s Jiřím Bartoškou v hlavní roli. Scénář napsal Petr Kolečko (Přes prsty) prý podle svého dědečka, a tak v diváky nechává nahlédnout doslova do vlastního obyváku. Festival komedie Jako vždy bude po promítání následovat beseda s tvůrci a herci daného filmu. Delegace k filmům jsou nyní v jednání a pořadatelé je budou zveřejňovat vždy daný den na své facebookové stránce.  

Cenu za nezapomenutelné role v českých komediích se letos organizátoři rozhodli předat -  hospodskému Jardovi Duškovi, ing Týfovi a hlasu mnoha večerníčků - Petrovi Nárožnému! Ten by také měl na festival přijet už ve čtvrtek a užít si tak s diváky i páteční a sobotní promítání. 

V odborné porotě letos opět zasedli filmová kritička Věra Míšková, novinářka Jana Podskalská, herečka a dabérka Kamila Špráchalová, herečka Zuska Velichová, hudební producent a skladatel Daniel Barták, kameraman Peter Beňa, filmový nadšenec Jiří Kunte, režisér a scénárista Zdeněk Zelenka a prezident Herecké asociace Ondřej Kepka. Poslední jmenovaný navíc zahájí právě 43. ročník festivalu. 

“Ceny poroty už jsou uděleny. Na jejich vyhlášení si ale počkáme do posledního festivalového dne. To totiž bude jasné, kdo si odnese cenu diváckou,” dodává Krákora. 

Na diváky tak čeká ten nejzábavnější a nejlehčí úkol - prostě se smát! A svým smíchem poslat Novoměstský hrnec jedné ze soutěžících komedií. Jako vždy totiž bude při každém soutěžním promítání v sále měřen smích. Tvůrci snímku s největší délkou prosmátí si z Nového Města odvezou diváckou cenu

Komedie diváci Kina 70 uvidí každý festivalový den, dopolední promítání jsou navíc věnovaná dětem a milovníkům klasických českých filmů. Kulový Blesk, Princ a Večernice, Marečku, podejte mi pero, Gump - pes, který naučil lidi žít a další české filmy letos pochopitelné nesoutěží, i tak je pořadatelé zařadili do festivalového programu. “Chtěli jsme těmto krásným českým filmům vzdát hold. Původně navíc byla v plánu varianta, že bychom letos uspořádali takový retroročník. Množství premiér nás ale vrátilo k původní tradiční variantě,” vysvětluje ředitel festivalu. 

I doprovodný program letos potrvá celý den. Od neděle do soboty před novoměstským Kinem 70 postupně vystoupí zpěváci Voxel, Jakub Děkan a Michal Horák, zahraje JK Band, Marien, Stavostrojka, a místní Fukanec. Pátek bude hlavně pro děti - na Dni s Českým rozhlasem je čeká mnoho zábavy, vystoupí například rekordman s obručemi Patrik Jandejsek (ČeskoSlovensko má talent).  Festival komedie Festivalovým programem opět provede moderátor Michal Jančařík. “Festival komedie je týden, na který se opravdu těším. Už jsem na něm po těch letech taky tak trochu filmová rekvizita,” dodal s úsměvem moderátor, který do Nového Města nad Metují jezdí sice pracovně, ale prý hlavně kvůli veselé a až rodinné atmosféře. 

Festival komedie už tradičně podporuje Královéhradecký kraj i město Nové Město nad Metují. “Tento festival patří mezi nejdůležitější kulturní události u nás, do Nového Města přivede nejen nové české komedie, na které se já osobně velmi těším, ale hlavně hodně smíchu a program nejen pro novoměstské obyvatele. Letos jsme festival podpořili částkou téměř milion korun,” uzavírá starosta Nového Města nad Metují Petr Hable. 

Vstupenky a další informace: www.festivalkomedie.cz 

Kateřina Toholová
Festival české filmové komedie Nové Město nad Metují