Kladské pomezí

ANTONÍN PANENKA: FOTBAL JEDNA BÁSEŇ

16. 07. 2020 - 16. 07. 2020

  • ANTONÍN PANENKA: FOTBAL JEDNA BÁSEŇ

Zveme vás na přednášku fotbalového básníka Antonína Panenky: FOTBAL JEDNA BÁSEŇ.
Čtvrtek 16. července od 19 hodin
Terasa před Muzeem papírových modelů

Když se budete mezi lidmi v České republice ptát na jméno nejznámějšího fotbalisty naší historie, jen málokdo si nevzpomene na legendárního záložníka Antonína Panenku. A pokud budeme přemýšlet o nejslavnější penaltě naší historie je odpověď jediná možná: slavný vršovický dloubák z finálového rozstřelu v Bělehradě v roce 1976. Fotbalový básník Antonín Panenka je celoživotně spjat s Bohemians Praha, ale pět sezón „kopal“ i za Rapid Vídeň a několik dalších let hrál nižší rakouské soutěže. V součtu československé a rakouské ligy je autorem 139 ligových gólů a k tomu přidal dalších 17 v reprezentaci.

Je mistrem Evropy z roku 1976 a bronzovým z mistrovství Evropy 1980.

Jeho nejslavnější okamžik přišel 20. června 1976, kdy se jako poslední z československých fotbalistů rozeběhl k pokutovému kopu ve finále mistrovství Evropy v Bělehradu a k absolutnímu překvapení všech na stadionu „dloubl“ svou legendární penaltu do středu brány. „Vršovický dloubák“ se stal fenoménem a do dnešních dní ho opakují fotbalisté na celém světě, včetně těch nejznámějších jmen (Z. Zidane, F. Totti aj,). Sám o slavné penaltě říká: „Už asi dva měsíce před mistrovstvím jsem se rozhodl, že když budu kopat penaltu, pošlu míč doprostřed branky. Ivo [Viktor] mě zrazoval. Vyhrožoval, že mi nedá klíč od pokoje, jestli to zvorám. Ale po finále mi sám odemkl dveře.“ A ještě dodává: „Vždycky jsme se snažil hrát pro diváky, aby si ze zápasu odnesli nějaký zážitek. Aby si měli v hospodě u pivo o čem povídat. A abych z toho měl dobrý pocit i já. Myslím, že se mi to dařilo.“

Antonín Panenka jistě nebude v Polici n/M. mluvit jen o jednom mistrovství a jedné penaltě…

Všechny přespolní návštěvníky prosíme, aby svá vozidla zaparkovali buď na novém parkovišti pod Havlatkou (při vjezdu do města ze směru od Náchoda) nebo na parkovišti na náměstí.

V rámci Nové Terasy 2020 pořádá spolek Apeiron s podporou Města Police nad Metují.

Vstupné dobrovolné.

Za nepříznivého počasí se přednáška přesouvá na sál Pellyho domů.

Soubory ke stažení