Kladské pomezí

Bitva u České Skalice

25. 06. 2017 - 25. 06. 2017

  • Bitva u České Skalice

I v letošním roce si v České Skalici připomeneme výročí bitvy, která před 151 lety zásadně ovlivnila život v našem městě. Přímo u největšího pomníku – u tzv. Spícího lva v Přírodní rezervaci Dubno – budete moci v neděli 25. června v době od 13 do 17 hodin potkat vojáky v dobových uniformách, kteří vás provedou po bojišti a seznámí vás s příběhy prusko-rakouské války.

Bitva u České Skalice byla sice jednou z nejkratších bitev této války, ale zároveň byla jednou z nejkrvavějších. Na Českoskalicku ji připomíná několik desítek pomníků a dalších artefaktů, včetně dodnes viditelných zazděných dělových koulí ve fasádách domů.

Program nedělního odpoledne se skládá z komentovaných prohlídek bojiště, ukázky tehdejší výstroje, pro děti pak bude připravena střelnice a znalostní kvíz. Zájemci se také budou moci seznámit s mobilní aplikací Válka 1866, která mapuje místa, jež jsou s bitvou u České Skalice spojená.

Přírodní rezervace Dubno, v níž se komentované prohlídky konají, se nachází na modré turistické trase a cyklotrase č. 4055. K parkování využijte plochy u ATC Rozkoš, případně ve Zlíči. Pro základní orientaci využijte mapu v příloze této zprávy.

Akce se koná ve spolupráci 5. praporu polních myslivců, z.s., Komitétu pro udržování památek z války roku 1866, z.s., a Centra rozvoje Česká Skalice, o.p.s., provozovatele Regionálního informačního centra, a s finanční podporou města Česká Skalice.

Soubory ke stažení