Kladské pomezí

Bylinkobraní v Žirči

26. 09. 2021 - 26. 09. 2021

  • Bylinkobraní v Žirči

Chtěli byste zjistit, jestli bylinky opravdu léčí? A jak je to možné? Vědět, jak připravit domácí koření do kuchyně nebo voňavou koupel? Pokud nevíte a chcete se to všechno dozvědět, a ještě se u toho výborně pobavit, přijďte v neděli 26. září k nám do Bylinkové zahrady.

Klášterní zahrady byly zakládány již od 13. století řádem benediktinů a sloužily právě k pěstování bylin k léčebným účelům nebo k přípravě pokrmů. Celou řadu bylin používáme v dnešní kuchyni i k domácím léčebným účelům dodnes. Mnoho z kdysi pěstovaných bylin a rostlin však již dnes běžný pěstitel nepěstuje k osobní spotřebě, protože se jedná o jedovaté rostliny, např. vlaštovičník, pivoňka, lupina, petrklíč a další. Žireč V naší bylinkové zahradě, která se po většinu roku halí do atmosféry klidu a odpočinku, kde se setkává svět zdravých i nemocných roztroušenou sklerózou mozkomíšní, se můžete na bylinkobraní seznámit s pěstováním bylin a s údržbou zahrady. Tematicky laděné záhony se starobylou úpravou zeminy, která pomáhá v udržování vlhkosti, jsou poskládané do tvaru …. Ne, nebudu prozrazovat. Přijďte se přesvědčit sami, co znázorňují ;-)

Těšit se můžete na hudební vystoupení skupiny 2JAJA z Jaroměře, duo Bohdan Janeczek a závěr dne bude patřit kapele Petr Novák band.

To vše doplní komentované prohlídky zahradníků a přednášky odborníků. Při přednáškách se dozvíte mnoho o léčivých účincích, o použití v kuchyni či v kosmetice a zároveň o zahradě jako takové. Součástí bylinkobraní budou také workshopy, minijarmark zaměřený na bylinky a sociální podniky, putovní výstava, divadlo pro děti a další aktivity. Žireč Bylinkobraní je pomyslnou tečkou za létem a již brzy nastanou první podzimní dny. Vlezlý chlad, mlhy a následující zima čeká prakticky za rohem. V Domě sv. Josefa pomalu a jistě dosluhují kotle, vždyť byly pořízeny v době založení Domova a 20 let je již znát. Výtěžek z akce bude proto využit na koupi nových kotlů, takových, které zajistí teplo našim klientům i energetickou a ekologickou úsporu.

Neváhejte a přijďte se k nám podívat, budeme se těšit.

Kdy: neděle 26. září 2021 od 10 do 17 hodin
Kde: Bylinková zahrada, areál Domova sv. Josefa, Žireč u Dvora Králové nad Labem
Vstupné dobrovolné (bude využito na nákup nových kotlů v Domě sv. Josefa)