Kladské pomezí

Kurz historického tance

13. 07. 2016 - 16. 07. 2016

  • Kurz historického tance
… a týden se veselili na ostrově Ocracoke aneb Tanec na oslavách pirátů, námořníků a bukanýrů 18. století

Zní to jako závěr poslední věty nějakého dobrodružného románu o pirátech, ale je to název Kurzu historického tance, přesněji řečeno jeho pátého ročníku, který se uskuteční od 13. do 16. července 2016 v Úpici. Zatímco předchozí ročníky byly věnovány výhradně tancům renesančním, letos zabloudíme do neprobádaných vod baroka... a naučíme se tance, oblíbené na počátku 18. století, v čase mimo jiné (nechvalně) proslulém jako doba rozmachu pirátství.

Po 300 letech si zatančíme anglické tance Johna Playforda, tance, které bezpochyby mnozí piráti a námořníci tehdejší doby znali, tančili a veselili se při nich. John Playford poprvé vydal svoji knihu tanců v Londýně v roce 1651. V mnoha následujících vydáních však sloužila jako taneční pomůcka ještě v 19. století.

A mnozí podle ní tančí dodnes…

Účastníci kurzu jsou z blízka i z daleka a mnozí z nich kurz navštěvují od samého začátku. Za několik málo dní se během něj naučí tance, které na závěr předvedou na dvou vystoupeních pro veřejnost. První se bude konat v pátek 15. 7. od 15 hodin u zámku v Ratibořicích (jen za pěkného počasí) a druhé bude 16. 7. od 19 hodin v Městském sále v Úpici.

 


Soubory ke stažení