Kladské pomezí

POLICE SYMPHONY ORCHESTRA, HOSTÉ DASHA, M. KUMŽÁK

01. 10. 2016 - 01. 10. 2016

  • POLICE SYMPHONY ORCHESTRA, HOSTÉ DASHA, M. KUMŽÁK
Vstupné: od 180,-

Hosté: Dasha a Martin Kumžák
Dasha, vlastním jménem Dagmar Sobková, je jedna z nejtalentovanějších českých jazzových, populárních i muzikálových zpěvaček současnosti. Zpěvu a hudbě se věnuje od dětství, kdy hrála na housle a zpívala v pěveckém sboru Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně. Tam také ve svých patnácti letech vyhrála pěveckou soutěž mládeže Zlíntalent. Po studiu zpěvu na Pražské konzervatoři u Lídy Nopové se stala doprovodnou zpěvačkou Karla Gotta. Jako sólistka vystupuje nyní samostatně v kapelách Moondance Orchestra a Pájky Pájk kapelníka Martina Kumžáka. Vysílá také společně se zpěvákem Janem Smigmatorem hudební pořad Klub Evergreen na vlnách Dvojky Českého rozhlasu. Je jednou z hvězdných zpěvaček pořadu ČT1 StarDance aneb když hvězdy tančí. Nyní se připravuje na novou roli maminky - těhotenství už je na spadnutí a s přítelem, bubeníkem Ondřejem Slukou, se těší na prvního potomka. 
Martin Kumžák je ten, co píše noty, komponuje, aranžuje a diriguje. Vystudoval Konzervatoř J. Ježka, na Státní konzervatoři v Praze studoval skladbu, a svou učednickou dobu završil na Berklee College of Music v americkém Bostonu. V Česku dirigoval muzikál Vlasy, Rusalku nebo West Side Story. Jankovi Ledeckému pomáhal s muzikály Galileo a Hamlet. V roce 2002 uvedl svou první operu Božská komedie, a o dva roky později aranžoval a dirigoval koncertní projekt LUCIE a FOK. V roce 2006 dal dohromady orchestr s romantickým názvem Moondance Orchestra. Oslovil své dávné spoluhráče, kamarády, kapely a formace, z nichž, jak sám říká, vytvořil „kapelu snů" - a vytvářel tak atmosféru taneční show StarDance aneb když hvězdy tančí. V roce 2015 představil celovečerní oratorium Svatý Václav, ke kterému z větší části napsal i text. Vedle symfonického orchestru FOK se na scéně pod jeho taktovkou objevil i barokní soubor Collegium Marianum, Martinů Voices, pěvci Marie Fajtová, Dasha, Jiří Brückler a recitátor Vladimír Javorský. Je vyhledávaným aranžérem, hudebníkem, skladatelem i hráčem na klávesové nástroje.
Police Symphony Orchestra - věkem i tělem mladý orchestr složený z nadšených muzikantů z celého východočeského regionu. Jejich domovem je od roku 2010 Police nad Metují, kde se v počtu 60 hráčů pravidelně setkávají a zkouší. Členové orchestru mají v oblibě jak filmové melodie, tak i pohádky, muzikály, pop a rock. S radostí se věnují i klasice Antonína Dvořáka, Strausse či Čajkovského. Díky skvělým kontaktům zakladatelky orchestru, Petry Soukupové, studentky Hudebního manažerství na Janáčkově akademii v Brně si dopřávají i hudební úpravy celosvětově známých skladeb. Aranžuje pro ně např. Rudolf Koudelka, Mirko Krebs, Jiří Kabát, Jan Valta, Vladimír Popelka, Jaroslav Šíp, a nebo právě Martin Kumžák. Doposud odehráli přes šest desítek koncertů nejen po České republice, ale i v zahraničí. Mikrofonu se za jejich doprovodu ujali osobnosti jako Marta Kubišová, Ondřej Ruml, Petr Janda, Dasha, Miloň Čepelka a další. Každoročně koncertují na domácím hřišti v Kolárově divadle v Polici nad Metují - novoroční koncerty se konají vždy v lednu. Úspěšně pokračují v tradici benefičních koncertů v přírodě, které se konají vždy na sklonku léta za účasti hudebních hvězd (2014 s Ondřejem Rumlem, 2015 s Martinem Kumžákem a Dashou). V roce 2015 také předvedli náchodskému Divadlu Dr. Josefa Čížka, že umějí hrát i k tanci, když uspořádali svůj výroční bál na oslavu pěti let fungování orchestru. Jsou mladí, nadšení, neposlušní, ale mají talent a chuť na sobě pracovat a předávat to nejlepší ze sebe posluchačům.