Kladské pomezí

PRAŽSKÝ KOMORNÍ ORCHESTR - BENEFIČNÍ KONCERT POD ZÁŠTITOU MĚSTA NÁCHODA

23. 03. 2016 - 23. 03. 2016

  • PRAŽSKÝ KOMORNÍ ORCHESTR - BENEFIČNÍ KONCERT POD ZÁŠTITOU MĚSTA NÁCHODA

Benefiční koncert pod záštitou Města Náchoda


Program: Joseph Haydn, Robert Schumann, Petr Iljič Čajkovskij, Dmitrij Šostakovič


PKO patří mezi čtyři nejstarší komorní orchestry v Evropě. Vznikl v roce 1951 a jeho historie nebyla od té doby nikdy přerušena. Profiloval se jako orchestr tzv. mozartovského obsazení (34 hudebníků), který byl schopný hry bez dirigenta. V začátcích své existence se soustředil především na interpretaci starší české hudby, hudby klasicismu a raného romantismu. Později do svého repertoáru zařadil také skladby 20. století a posléze začal uvádět i zcela nová díla soudobých skladatelů. V současné době má PKO na svém kontě řadu premiér. PKO se rychle zařadil mezi nejžádanější hudební tělesa v zemi a již rok po svém vzniku hostoval na (tehdy jen o několik let starším) festivalu Pražské jaro. Za více než 60 let své existence odehrál mnoho tisíc koncertů, z toho do prosince 2014 se jich přesně 2223 konalo v zahraničí. Zájezdová historie PKO je velmi bohatá: s výjimkou Antarktidy účinkoval na všech kontinentech - celkem v 64 zemích. Vedle evropských turné (při kterých navštívil všechny státy kromě Albánie) absolvoval deset turné po Jižní Americe, šestnáct v USA a Kanadě a devět v Japonsku.


David Geringas, litevský violoncellista a dirigent se právem řadí mezi dnešní hudební elitu. Nezvykle široký repertoár, od raného baroka až po současnost, je svědectvím o flexibilitě a schopnostech tohoto umělce, jeho intelektuální přísnost, stylová pestrost, melodický pocit a smyslovost tónu, mu přinesla chválu po celém světě. David Geringas vystupuje po celém světě s mnoha předními orchestry a dirigenty naší doby. Jeho diskografie, která nyní blíží ke stům CD zahrnuje pravidelné vydávání nových verzí vynikajících nahrávek, které byly poctěny mnoha významnými cenami.


Dali Gutserieva je jednou z nejtalentovanějších violoncellistek dnešní mladé generace ruských hudebníků. Narodila se v Moskvě v roce 1999 a kromě hraní na violoncello studuje malířství a sochařství. S velkým úspěchem vystupovala v Moskvě, v Rusku i v zahraničí. Výtěžek ze vstupného bude předán Kulturní a sportovní nadaci města Náchoda s určeným účelem jako podpora mládeže, která na své aktivity využívá Městské divadlo Dr. Josefa Čížka v Náchodě.

Soubory ke stažení