Kladské pomezí

Zřícenina hradu Vízmburk

Ohodnoťte tento objekt!
Havlovice

Jedno z nejstarších historických sídel ve Východních Čechách

Zřícenina středověkého hradu nad údolím Úpy u Havlovic. Jednalo se o velmi mocný hrad, kvalitou rovný královským hradům, který patřil k nejstarším sídlům ve východních Čechách. Jeho sousedi ze Slezska i Lužice se hradu natolik obávali, že ho od majitelů odkoupili a raději nechali zbořit.

Hrad znovu nalezený

Hrad Vízmburk stojí uprostřed lesů. Až do archeologického výzkumu, započatého v roce 1972, byl hrad skryt pod příkrovem suti a o jeho poloze svědčil jen hradní pahorek se skromnými zbytky věže, příkopy a valy. Při průzkumu byl tedy hrad doslova vykopán ze země.

Od roku 2021 je hrad zpřístupněn veřejnosti. Návštěvníci mohou zhlédnout historické expozice, nově opravené sklepy, ale také vystoupat na 7,5 m vysokou věž. Archeologické nálezy jsou k vidění v malém muzeu v havlovické škole.

Na objednání je možné domluvit naučný program o životě ve středověku, zahrnující soutěže pro děti, střelbu z luku a další. Ve stánku je zajištěn prodej občerstvení (čepované limo a pivo, káva, párky v rohlíku, klobásy, steaky) a upomínkových předmětů.

Otevírací doba:
květen: víkendy
10:00 - 18:00
červen - září: každý den
10:00 - 18:00
říjen: víkendy
10:00 - 18:00

Více na www.vizmburk.cz.

Seznamte se s příběhem znovuobjeveného hradu...  

Přírodní atraktivity v okolí

Kulturní a církevní památky v okolí

Rozhledny a vyhlídková místa

Muzea a galerie

Pevnosti

Kontakty

Havlovice 38, 54232 Úpice

Úvod