Kladské pomezí

Vyrobeno v Kladském pomezí – poznejte to nejlepší z regionálních specialit

08. 01. 2024

  • Vyrobeno v Kladském pomezí – poznejte to nejlepší z regionálních specialit

Kladské pomezí se již osmým rokem řadí k regionům s vlastní ochrannou známkou regionálních výrobků. Úspěšným procesem certifikace jich do této chvíle prošlo více než dvacet a všechny se právem pyšní označením Regionální produkt Kladského pomezí. Patří mezi ně nejrůznější lahůdky, bytové doplňky, šperky, tradiční hračky, mýdla či koupelové soli.

Svíčky Švarcová Loni na podzim se jejich pomyslná rodina rozrostla o další dva. Prvním z nich jsou svíčky ze včelího vosku Petry Švarcové z Nového Města nad Metují, která se jejich tradiční ruční výrobou zabývá již deset let. Tyto svíčky s několikasetletou historií byly v dávných dobách spíše luxusním zbožím. Dnes si jejich typickou vůni a vzhled můžeme dopřát všichni. Jsou velmi dekorativní a při zapálení vykouzlí příjemnou atmosféru. Druhým nově certifikovaným produktem je originální keramika Jany Mertlíkové z Olešnice u Červeného Kostelce. Její autorské výrobky v podobě květináčů, pítek pro ptáčky či jiné ozdobné keramiky prochází tradičními fázemi výroby jako je sušení, dvojí pálení a glazování. Keramika Mertlíková Stěžejním cílem certifikace je podpora lokálních výrobců, tvůrců a umělců a propagace jejich produktů pod jednotnou značkou. Jde o ocenění za čas a péči, které výrobě věnují, i za myšlenku, kterou svým výrobkům vdechli. Pro certifikaci musí být splněno hned několik kritérií. Nutností je původ výrobku z regionu Kladské pomezí, ale komise hodnotí například také původ surovin, ze kterých je výrobek tvořen, podíl ruční práce, originalitu nebo to, nakolik je proces výroby šetrný k životnímu prostředí.

Regionální produkty Kladského pomezí jsou k dostání v různých kamenných obchodech, na trzích, jarmarcích a dalších akcích, ale také na e-shopech jejich autorů. Mnohé z nich můžete zakoupit také v místních informačních centrech. Přehled všech naleznete na našem webu www.kladskepomezi.cz.